Shop
Briston Chic 4 Elements in Blue
- Brand: Briston
- Product Code: 18536.SA.BE.2G.LNNV
- Availability: In Stock
- $283.50
- $315.00
Description
The Clubmaster Chic 4 Elements Water watch offers pure and delicate lines with an original acetate case. Its guilloche pattern dial gives is a very watchmaking character that will appeal to both women and men in search of aesthetics. This watch is presented with an interchangeable leather and suede strap.
Quantity
| REFERENCE | 18536.SA.BE.2G.LNNV |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Acetate 4 elements blue |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 36 x 36 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota 2035 |
| FONCTION | HMS (Hours Minutes Seconds) |
| DURATION TIME | 3 years |
| DIAL OPENING | 28,5 mm |
| DIAL COLOR | Silver white with guilloche pattern decoration |
| THICKNESS | 9,20 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2.1 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated « baton » hands with white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 100 meters / 10 ATM |
| STRAP | Interchangeable suede leather |
| STRAP LENGTH | 210 mm |
| STRAP WIDTH | 18 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













