Shop
Briston Chic Acetate in Taupe
- Brand: Briston
- Product Code: 17536.SA.T.2.NT
- Availability: In Stock
- $238.50
- $265.00
Description
Briston offers the perfect and elegant watch in white with a tortoise shell case in 36 mm : the Clubmaster Chic. You can wear it for both work lunches and romantic getaways. It’s a real jewel!
Quantity
| REFERENCE | 17536.SA.T.2.NT |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Acetate tortoise shell |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 36 x 36 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota 2035 |
| FONCTION | HMS (Hours Minutes Seconds) |
| DURATION TIME | 3 years |
| DIAL OPENING | 28,5 mm |
| DIAL COLOR | Silver white |
| THICKNESS | 9,20 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2.1 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated « baton » hands with white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 100 meters / 10 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) |
| STRAP LENGTH | 230 mm |
| STRAP WIDTH | 18 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













