Shop
Briston Iconic Steel in Navy
- Brand: Briston
- Product Code: 19640.PS.I.9.NNB
- Availability: In Stock
- $571.50
- $635.00
Description
The Clubmaster Iconic watch in mirror-polished steel has a discrete and elegant style with its sunray Navy blue dial. Briston offers a timeless watch affordable with sapphire glass and transparent case-back which gives a view on the movement decorated with “Côte de Genève” rotor.
Quantity
| REFERENCE | 19640.PS.I.9.NNB |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Polished 316L Stainless Steel |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 40 x 40 mm |
| MOVEMENT | Automatic NH35A |
| FONCTION | HMS (Hours, Minutes, Seconds) |
| DURATION TIME | Up to 41 hours |
| DIAL OPENING | 32,15 mm |
| DIAL COLOR | Sunray Navy blue |
| THICKNESS | 11,70 mm |
| GLASS | Ultra-resistant sapphire glass – 2 mm thickness |
| HANDS | Polished rhodium-plated Dauphine style hands |
| WATER RESISTANCE | 50 meters / 5 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) strap in Navy blue |
| STRAP LENGTH | 245 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













