Best Sellers
Briston Sport Acetate in Blue Sunray
- Brand: Briston
- Product Code: 17142.SA.TS.9.NNB
- Availability: In Stock
- $436.50
- $485.00
Description
The Briston Clubmaster Sport Acetate Watch offers a sportier look with a 42 mm case and a tachymetric scale for the chronograph model, not to mention its interchangeable NATO strap. Featuring a navy blue sunray dial and 2 black counters, this watch is inspired by the lines of the racing cars of the 60s.
Quantity
| REFERENCE | 17142.SA.TS.9.NNB |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Tortoise shell acetate |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 42 x 42 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota OS21 |
| FONCTION | Chronograph Date 2 counters |
| DURATION TIME | 5 years |
| DIAL OPENING | 32,5 mm |
| DIAL COLOR | Sunray blue |
| THICKNESS | 11,90 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2,3 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated « baton » hands with white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 100 meters / 10 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) |
| STRAP LENGTH | 280 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













