Shop
Briston Sport Gun Steel in Grey
- Brand: Briston
- Product Code: 18142.SPG.SP.12.NG
- Availability: In Stock
- $508.50
- $565.00
Description
The Briston Clubmaster Sport steel watch offers a sporty look with its 42mm case and tachymetric scale. This chronograph model with a Gun gray steel treatment gives it a personality that will leave no one indifferent. The whole is completed by an interchangeable strap that you can change according to your desires or needs: a business lunch or a motorcycle ride.
Quantity
| REFERENCE | 18142.SPG.SP.12.NG |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Sandblasted 316L stainless steel with Gun PVD |
| FINISHING | Matt black |
| CASE SIZE | 42 x 42 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota OS21 |
| FONCTION | Chronograph Date 2 counters |
| DURATION TIME | 5 years |
| DIAL OPENING | 32,5 mm |
| DIAL COLOR | Matt grey |
| THICKNESS | 11,90 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2,3 mm thickness |
| HANDS | « Baton » hands with white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 100 meters / 10 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) |
| STRAP LENGTH | 280 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













