Shop
Briston Classic Acetate in Cardinal Grape
- Brand: Briston
- Product Code: 19140.PRA.T.32.NC
- Availability: In Stock
- $445.50
- $495.00
Description
The Clubmaster Classic watch offers a timeless look with its cardinal grape sunray dial and interchangeable NATO strap. Elegant and sophisticated, it will accompany you as well for your business meetings as for your night out. It is available in rose gold finish.
Quantity
| REFERENCE | 19140.PRA.T.32.NC |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Tortoise shell acetate |
| FINISH | Rose gold (PVD treatment) |
| CASE SIZE | 40 x 40 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota OS21 |
| FUNCTION | Chronograph Date 2 counters |
| DURATION TIME | 5 years |
| DIAL OPENING | 31 mm |
| DIAL COLOR | Sunray cardinal grape |
| THICKNESS | 11,70 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2,3 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated « baton » hands with white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 100 meters /10 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon strap (NATO) |
| STRAP LENGTH | 280 mm / 245 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













