Shop
Briston Iconic Acetate Open in Burgundy
- Brand: Briston
- Product Code: 19740.SA.TI.8.NBDX
- Availability: In Stock
- $607.50
- $675.00
Description
The Clubmaster Iconic watch in tortoise shell has a discrete and elegant style with an opened window on the mechanism in its sunray dark red dial. Briston offers a timeless watch affordable with sapphire glass and transparent case-back which gives a view on the movement decorated with “Côte de Genève” rotor.
Quantity
| REFERENCE | 19740.SA.TI.8.NBDX |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Tortoise shell acetate |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 40 x 40 mm |
| MOVEMENT | Automatic NH38A |
| FONCTION | HMS Open (Hours, Minutes, Seconds) |
| DURATION TIME | Up to 41 hours |
| DIAL OPENING | 32,15 mm |
| DIAL COLOR | Sunray dark red |
| THICKNESS | 11,70 mm |
| GLASS | Ultra-resistant sapphire glass – 2 mm thickness |
| HANDS | Polished rhodium-plated Dauphine style hands |
| WATER RESISTANCE | 50 meters / 5 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) strap in burgundy |
| STRAP LENGTH | 245 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













