Shop
Briston Diver Polished Steel in Black
- Brand: Briston
- Product Code: 17642.PS.D.1.LVBR
- Availability: In Stock
- $805.50
- $895.00
Description
Briston offers a watch for diving with an automatic movement : the Clubmaster Diver. With its case in polished steel, its black dial and its Vintage leather strap, this watch has both elegant and sporty look to dive into the urban excitement.
Quantity
| REFERENCE | 17642.PS.D.1.LVBR |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Polished 316L stainless steel |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 42 x 42 mm |
| MOVEMENT | Automatic NH35A |
| FONCTION | HMS Date (Hours, Minutes, Seconds) |
| DURATION TIME | up to 41 hours |
| DIAL OPENING | 32,5 mm |
| DIAL COLOR | Black |
| THICKNESS | 14,65 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2,8 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated “baton” hands & with C1 white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 200 meters / 20 ATM |
| STRAP | Interchangeable vintage leather |
| STRAP LENGTH | 280 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |

Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













