Best Sellers
Briston Diver Yachting Acetate in British Green
- Brand: Briston
- Product Code: 18642.SA.TD.10W.NBG
- Availability: In Stock
- $742.50
- $825.00
Description
Briston offers a watch for diving with an automatic movement : the Clubmaster Diver Yachting with genuine walnut wood dial. With its case in tortoise shell acetate and its British green NATO strap, this watch has a perfect sporty and elegant look both on the street and under the sea.
Quantity
| REFERENCE | 18642.SA.TD.10W.NBG |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Acetate tortoise shell |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 42 x 42 mm |
| MOVEMENT | Automatic NH35A |
| FONCTION | HMS Date (Hours, Minutes, Seconds) |
| DURATION TIME | up to 41 hours |
| DIAL OPENING | 32,5 mm |
| DIAL COLOR | Walnut (wood) |
| THICKNESS | 14,65 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2,8 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated “baton” hands & with C1 white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 200 meters / 20 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) |
| STRAP LENGTH | 280 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |

Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













