Best Sellers
Briston Iconic Acetate Open in British Green
- Brand: Briston
- Product Code: 19740.SA.TI.10.NBG
- Availability: In Stock
- $607.50
- $675.00
Description
The Clubmaster Iconic watch in tortoise shell has a discrete and elegant style with an opened window on the mechanism in its sunray British green dial. Briston offers a timeless watch affordable with sapphire glass and transparent case-back which gives a view on the movement decorated with “Côte de Genève” rotor.
Quantity
| REFERENCE | 19740.SA.TI.10.NBG |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Tortoise shell acetate |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 40 x 40 mm |
| MOVEMENT | Automatic NH38A |
| FONCTION | HMS Open (Hours, Minutes, Seconds) |
| DURATION TIME | Up to 41 hours |
| DIAL OPENING | 32,15 mm |
| DIAL COLOR | Sunray British green |
| THICKNESS | 11,70 mm |
| GLASS | Ultra-resistant sapphire glass – 2 mm thickness |
| HANDS | Polished rhodium-plated Dauphine style hands |
| WATER RESISTANCE | 50 meters / 5 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) strap in British green |
| STRAP LENGTH | 245 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













