Shop
Briston Lady Acetate in Taupe
- Brand: Briston
- Product Code: 19924.PRA.T.2.NT
- Availability: In Stock
- $274.50
- $305.00
Description
Briston has created a watch dedicated to Women: the Lady Clubmaster. Fine and elegant with a 24 mm tortoise shell acetate case and rose gold, this feminine watch will enhance your outfits and mood. Its originality, a double tour interchangeable NATO strap that gives it a unique touch and a real personality. A true jewel watch, its crown is adorned with a black onyx cabochon that perfectly matches its silver white dial. The Clubmaster Lady will accompany you both at a business lunch and a romantic getaway.
| REFERENCE | 19924.PRA.T.2.NT |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Acetate tortoise shell |
| FINISHING | Rose gold (PVD treatment) |
| CASE SIZE | 24 x 24 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota GL20 |
| FONCTION | HM (Hours, Minutes) |
| DURATION TIME | 5 years |
| DIAL OPENING | 18,5 mm |
| DIAL COLOR | Silver white |
| THICKNESS | 7,30 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 1,8 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated « Sword » hands |
| WATER RESISTANCE | 50 meters / 5 ATM |
| STRAP | Double tour interchangeable nylon (NATO) |
| STRAP LENGTH | 390 mm |
| STRAP WIDTH | 12 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













