Shop
Briston Sport Matte Acetate in Grey
- Brand: Briston
- Product Code: 18142.PBAM.GTS.3.NG
- Availability: In Stock
- $481.50
- $535.00
Description
The ideal watch for men looking for adventure. The Clubmaster Sport Alpine Hunter features a 42mm matte gray tortoiseshell case that gives it a sporty look and uniqueness. Briston offers an interchangeable NATO strap to fit any chic or casual outfit.
Quantity
| REFERENCE | 18142.PBAM.GTS.3.NG |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Matt grey tortoise shell acetate |
| FINISHING | Matt black (PVD treatment) |
| CASE SIZE | 42 x 42 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota OS21 |
| FONCTION | Chronograph Date 2 counters |
| DURATION TIME | 5 years |
| DIAL OPENING | 32,5 mm |
| DIAL COLOR | Matt black |
| THICKNESS | 11,90 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2,3 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated « baton » hands with white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 100 meters / 10 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) |
| STRAP LENGTH | 280 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













