Shop
Briston Sport Acetate in Grey
- Brand: Briston
- Product Code: 17142.SA.TS.11.NG
- Availability: In Stock
- $436.50
- $485.00
Description
The Briston Clubmaster Sport Acetate Watch offers a sportier look with a 42 mm case and a tachymetric scale for the chronograph model, not to mention its interchangeable NATO strap. Featuring a grey sunray dial and 2 black counters, this watch is inspired by the lines of the racing cars of the 60s.
Quantity
| REFERENCE | 17142.SA.TS.11.NG |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Tortoise shell acetate |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 42 x 42 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota OS21 |
| FONCTION | Chronograph Date 2 counters |
| DURATION TIME | 5 years |
| DIAL OPENING | 32,5 mm |
| DIAL COLOR | Sunray grey |
| THICKNESS | 11,90 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2,3 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated « baton » hands with white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 100 meters / 10 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) |
| STRAP LENGTH | 280 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |













