Shop
Briston Sport Matte Acetate in Light Green
- Brand: Briston
- Product Code: 18142.PKAM.TJS.19.NJ
- Availability: In Stock
- $529.65
- $535.00
Description
The ideal watch for men looking for adventure. The Clubmaster Sport Jungle features a 42mm matte green wooden acetate case that gives it a sporty look and uniqueness. Briston offers an interchangeable NATO strap to fit any chic or casual outfit.
Quantity
| REFERENCE | 18142.PKAM.TJS.19.NJ |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Wooden green acetate |
| FINISHING | Matt Khaki (PVD treatment) |
| CASE SIZE | 42 x 42 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota OS21 |
| FONCTION | Chronograph Date 2 counters |
| DURATION TIME | 5 years |
| DIAL OPENING | 32,5 mm |
| DIAL COLOR | Matt black |
| THICKNESS | 11,90 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2,3 mm thickness |
| HANDS | « Baton » hands with light green inserts |
| WATER RESISTANCE | 100 meters / 10 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) |
| STRAP LENGTH | 280 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |













