Shop
Briston Vintage Steel in Navy
- Brand: Briston
- Product Code: 17140.PS.V.15.NNB
- Availability: In Stock
- $481.50
- $535.00
Description
The Clubmaster Vintage steel watch offers a modern and retro look in its Chronograph version. Smart and casual with its Navy blue dial and NATO strap, she will accompany you to a business lunch as well as a flea market ride.
Quantity
| REFERENCE | 17140.PS.V.15.NNB |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Polished 316L Stainless Steel |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 40 x 40 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota OS21 |
| FONCTION | Chronograph Date 2 counters |
| POWER RESERVE | 5 years |
| DIAL OPENING | 33,5 mm |
| DIAL COLOR | Matt Navy blue |
| THICKNESS | 12,20 mm |
| GLASS | Ultra-resistant domed K1 glass – 2,3 mm thickness |
| HANDS | Polished rhodium-plated “baton” hands |
| WATER RESISTANCE | 50 meters / 5 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) |
| STRAP LENGTH | 245 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













