Watches
Briston Chic Acetate in Green
- Brand: Briston
- Product Code: 18536.PYA.TG.2.NGA
- Availability: In Stock
- $274.50
- $305.00
Description
This clubmaster chic watch is made with its green turtle shell acetate case! The whole is enhanced by a yellow gold finish that brings a touch of extra elegance. And of course, you can accessorize it to suit your outfit with one of our 18mm interchangeable straps: nylon (NATO) or Milanese mesh.
Quantity
| REFERENCE | 18536.PYA.TG.2.NGA |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Acetate tortoise shell |
| FINISHING | Yellow gold (PVD treatment) |
| CASE SIZE | 36 x 36 mm |
| MOVEMENT | Quartz Miyota 2035 |
| FONCTION | HMS (Hours Minutes Seconds) |
| DURATION TIME | 3 years |
| DIAL OPENING | 28,5 mm |
| DIAL COLOR | Silver white |
| THICKNESS | 9,20 mm |
| GLASS | Domed mineral crystal – 2.1 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated « baton » hands with white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 100 meters / 10 ATM |
| STRAP | Interchangeable nylon (NATO) |
| STRAP LENGTH | 230 mm |
| STRAP WIDTH | 18 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













