Shop
Briston Diver Brushed Steel in Black
- Brand: Briston
- Product Code: 17642.S.D.1.RB
- Availability: In Stock
- $769.50
- $855.00
Description
Briston offers a watch for diving with an automatic movement : the Clubmaster Diver. With its case in brushed steel, its black dial and its rubber strap, this watch has a perfect sporty and elegant look both on the street and under the sea.
Quantity
| REFERENCE | 17642.S.D.1.RB |
|---|---|
| MATERIAL CASE | Brushed 316L stainless steel |
| FINISHING | – |
| CASE SIZE | 42 x 42 mm |
| MOVEMENT | Automatic NH35A |
| FONCTION | HMS Date (Hours, Minutes, Seconds) |
| DURATION TIME | up to 41 hours |
| DIAL OPENING | 32,5 mm |
| DIAL COLOR | Black |
| THICKNESS | 14,65 mm |
| GLASS | Domed K1 mineral crystal – 2,8 mm thickness |
| HANDS | Rhodium-plated “baton” hands & with C1 white Superluminova® inserts |
| WATER RESISTANCE | 200 meters / 20 ATM |
| STRAP | Interchangeable rubber |
| STRAP LENGTH | 245 mm |
| STRAP WIDTH | 20 mm |
| INTERNATIONAL WARRANTY | 2 years |
Briston is a sporty-chic French brand that brings freshness to the watchmaking landscape with its distinctive qualities and its cambered square shape.
Briston creates its own style with strong classical watchmaking DNA and combining the use of innovative raw materials with various colours.













